Co je to Slime?


Slime je výrobkem americké společnosti ITW Global Tire Repair Inc., která vyrábí opravné sady pro pneumatiky a duše, prevence průpichů a ostatní autodoplňky. Vyváží a dodává své produkty do více než 80 zemí světa jak pro maloobchodní prodejny auto, moto, cyklo, tak i jako součást originálního vybavení u automobilových, motocyklových a cyklo výrobců. Společnost je držitelem ISO 9001:2008. Slime je na trhu již od roku 1989. 

Slime k utěsnění průpichů používá technologii Fibro-Seal™. Je možné ho použít jako prevence průpichů nebo jako opravný materiál. V těsnícím tmelu jsou obsažena buďto pouze těsnící vlákna (složení pro duše), nebo směs vláken, pryžových částic a dalších těsnících látek (složení pro bezdušové pneumatiky). Směs pro bezdušové pneumatiky obsahuje rovněž inhibitory koroze, které chrání ráfek, a složku zabraňující stékání, díky které materiál přilne k vnitřní stěně běhounu pneumatiky, když se kolo přestane točit. Jakmile je Slime v duši nebo v pneumatice aplikován, zůstává v kapalném stavu a opravuje průrazy ve směru zevnitř ven. Při rotaci kola je kapalina odstředivou silou rozprostřena po celém běhounu, čímž vytvoří ochrannou vrstvu. Objeví-li se průpich, unikající vzduch vytlačuje těsnící tmel ven, přičemž pomocí vláken a dalších těsnících složek průraz ucpává a zabraňuje dalšímu unikání vzduchu. Slime takto může opravovat další a další případné průpichy.

FAQ


Je možné použít Slime k vyvážení pneumatiky?

Ne. Přidání rotující hmoty by mohlo v konečném důsledku spíše uškodit, než pomoci. Problém s vyvážením by měl být vyřešen v pneuservisu.


Ztvrdne Slime po opravě průpichu?

Ne. Jasně zelená tekutina, která Slime tvoří, pomáhá, aby se vlákna, pryžové částice a další těsnící látky rozprostřely. Když je tekutina z průpichu vytlačena, nese s sebou větší částice, které se spojí a díru utěsní, takže vzduch přestane unikat. Zelená skvrna, kterou lze vidět na vnější straně pneumatiky, neztvrdne, ale může ztuhnout a vytvořit tak pružnou výplň.


Je možné pneumatiku ošetřenou Slime odborně opravit?

Ano. Když přijedete do pneuservisu, informujte technika o tom, že uvnitř pneumatiky byl použit Slime, který je rozpustný ve vodě (Slime neobsahuje žádná lepidla), netoxický a nehořlavý. Je možné jej vypláchnout vodou. Po omytí je třeba pneumatiku a ráfek dosucha vytřít hadrem. Poté je pneumatika připravena k odborné opravě.


Zamrzá Slime?

Těsnící přípravek Slime je možno použít i v poměrně extrémních podmínkách (až -30 oC). Nezamrzne do tuhého stavu, ale může mít vyšší viskozitu. Jakmile se pneumatika roztočí, tření vytvoří teplo, díky němuž se viskozita těsnícího materiálu vrátí do normálu.


Jak dlouho je možné Slime skladovat?

Pokud je uchováván v dobře uzavřeném originálním obalu a na chladném a suchém místě, je použitelný nejméně 4 roky. Pokud hodláte použít tmel, který byl již po delší dobu skladován, důkladně jej před použitím protřepejte. Takto se materiál promíchá a získá svou normální viskozitu.


Co se stane s tmelem Slime aplikovaným do pneu či duše po dvou letech?

Jakmile je Slime aplikován do pneumatiky nebo duše, je vystaven jiným podmínkám, které pomalu mění jeho původní složení. Účinnost výrobku garantujeme po dobu dvou let. Poté doporučujeme starý materiál odstranit a použít nový.


Steče Slime do spodní části pneumatiky?

Slime je v bezdušových pneumatikách přilnavější, což mu umožňuje zůstat na vnitřních stěnách pneumatiky déle a tím předchází vibracím. Díky rotaci pneumatiky se materiál rozprostře odstředivou silou. Duše jsou naopak velmi hladké, takže je-li kolo v klidu, materiál poměrně rychle steče do spodní části pneumatiky. Jakmile se však kolo znovu roztočí, materiál se znovu rychle a rovnoměrně rozprostře.


Proč je v nabídce více než jeden typ přípravku?

Existují různé druhy pneumatik (dušové, bezdušové, s TPMS ventily atd.), proto jsme navrhli složení, které bude co nejlépe vyhovovat potřebám každého typu.

V těsnícím tmelu jsou obsažena buďto pouze těsnící vlákna (složení pro duše), nebo směs vláken, pryžových částic a dalších těsnících látek (složení pro bezdušové pneumatiky). Směs pro bezdušové pneumatiky obsahuje rovněž inhibitory koroze, které chrání ráfek, a složku zabraňující stékání, díky které materiál přilne k vnitřní stěně běhounu pneumatiky, když se kolo přestane točit.


Mohu použít Slime pro duše v bezdušové pneumatice?

Ne. Účinnost našich výrobků nemůžeme garantovat, nejsou-li použity ke stanovenému účelu. Přípravek pro duše je složený pouze z vláken, což umožňuje jeho vysokou účinnost při utěsnění malých průpichů tenkých duší. Toto však omezuje jeho těsnící vlastnosti v tlustých vícevrstvých pneumatikách. Přípravek Slime pro duše neobsahuje inhibitory koroze jako přípravek pro bezdušové pneumatiky a může časem poškodit ráfky.


Mohu použít bezdušový Slime v duši?

Ne. Účinnost našich výrobků nemůžeme garantovat, nejsou-li použity ke stanovenému účelu. Těsnící přípravek pro bezdušové pneumatiky používá směs pryžových částic a vláken, které jsou vhodné pro ošetření větších průrazů vícevrstvé pneumatiky. Pryžové částice jsou příliš velké na to, aby mohly dostatečně účinně utěsnit průpichy v tenké duši.


Tlak doporučený pro mé pneumatiky je více než 7 bar. Mohu Slime použít?

Ano. Slime je účinný ve všech duších a pneumatikách, jak při nízkém, tak při vysokém tlaku. 


Co je to technologie „Fibro-Seal™"?

Je to patentovaná směs ekologických vláken, pojiv, polymerů a tuhnoucích složek, které se spojují a utěsňují průrazy až do velikosti 1/8" (3 mm) u duší a 1/4" (6 mm) u pneumatik. Mřížka z vláken Fibro-Seal™ spolu s viskózní látkou, která slouží k jejich lepšímu rozprostření, těsně přilnou k jakékoli poškozené oblasti, předcházejí defektům a případně je opravují elastickou a trvanlivou výplní.


Jak nejlépe nahustit/vypustit pneumatiku ošetřenou Slime?

Je-li to možné, doporučujeme natočit pneumatiku tak, aby se ventil nacházel na pozici 10 nebo 2 hodin. 

Při vypuštění – těsnící přípravek díky gravitaci steče od ventilu, čímž se předejde jeho vyfouknutí ven z ventilu.
Při nahustění – vlákna a další částice by mohly ventil ucpat nebo se dostat do pumpy či kompresoru.


Aplikoval jsem Slime do pneumatiky a ucpal se ventil. Co mám dělat?

Doporučujeme natočit pneumatiku tak, aby se ventil nacházel na pozici 10 nebo 2 hodin. Poté pneumatiku pomalu vypusťte a pomocí příslušného nástroje vyjměte vložku ventilu. Propláchněte vložku ventilu teplou vodou a vymyjte těsnící přípravek i s vlákny. Poté vezměte vatovou tyčinku, navlhčete jeden konec a pročistěte jím dřík ventilu. Znovu nasaďte vložku a nahustěte pneumatiku. Vzduch by měl nyní snadno proudit.


Aplikoval jsem Slime do pneumatiky, ale stejně to defekt neopravilo. Proč?

Možná se nepodařilo jej utěsnit hned napoprvé. Doporučujeme pneumatiku zkontrolovat, zda v ní nejsou zapíchnuté nějaké ostré předměty. Pokud ano, odstraňte je, pneumatiku nahustěte a hned poté jí zatočte. Odstředivou silou se těsnící přípravek uvnitř duše nebo pneumatiky rozprostře a průraz utěsní. Nemůžeme zaručit, že Slime opraví řezné rány od skla nebo kovových předmětů, vadnou patku, boční průrazy nebo vadný ráfek. Zkontrolujte také ventil a přesvědčte se, zda příčinou úniku vzduchu není právě on.


Proč garantuje Slime "pouze" dvouletou prevenci průpichu?

Když se průraz objeví, dojde ke ztrátě těsnícího přípravku. Časem se původní množství těsnícího přípravku v pneumatice sníží. Rovněž podmínky uvnitř pneumatiky postupně ovlivní chemické složení přípravku. Doporučujeme po dvou letech tmel vymýt a použít nový.


Ovlivní použití Slime záruku na pneumatiky?

Záruční podmínky jsou různé. Ověřte si záruční podmínky u výrobce pneumatiky.

Je dobré vědět, že dnes na trhu neexistuje žádný těsnící materiál schválený jako materiál pro „permanentní" opravy. Jediný způsob opravy schválený Asociací výrobců pneumatik je výplň/záplata aplikovaná odborným pracovníkem pneuservisu.

Slime je rozpustný ve vodě, netoxický, bez nebezpečných přísad a lepidel. Je možné jej z pneumatiky vymýt a umožnit tak pracovníkovi pneuservisu použít k opravě permanentní výplň/záplatu. O použití Slime pracovníka pneuservisu vždy informujte!


Mám píchnutý nafukovací předmět (matraci, lehátko apod.). Je možné jej opravit pomocí Slime?

Ne. Aby mohl Slime fungovat, je třeba, aby bylo splněno několik podmínek – těsnící látka, tlak vzduchu a odstředivá síla. V podobných případech není přítomna odstředivá síla. Aplikace těsnící látky do široké komory, bez možnosti usměrnit rozmístění těsnící látky v poškozené oblasti, by se minula účinkem. Tento typ použití našeho výrobku nemůžeme doporučit, ani garantovat.


Pokusil jsem se provést opravu materiálem na bázi aerosolu, ale nefungoval. Mohu nyní použít Slime?

Ne. Nemůžeme doporučit ani garantovat účinnost našeho výrobku, pokud je použit současně s jinou chemikálií. Slime sám o sobě je chemicky inertní, ovšem smícháním s jinou chemikálií může dojít k chemické reakci, která může poškodit pneumatiku nebo ráfek.


Rád bych si koupil váš výrobek. Prodáváte přímo z výroby?

Ano. DD PNEU s.r.o. je výhradní dovzce do ČR a SR. Výrobky Slime lze zakoupit prostřednictvím našich webových stránek jak maloobchodně, tak velkoobchodně


Co mám dělat, když se mi Slime dostane do očí?

Zasažené oko okamžitě vypláchněte chladnou čistou vodou. Tímto by se měla vyplavit všechna vlákna a další částice, které by mohly způsobit podráždění. Pokud podráždění přetrvá i po vypláchnutí, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.


Je Slime toxický nebo nebezpečný?

Ne, těsnící přípravky Slime se vyrábějí z přísad, které jsou netoxické, nehořlavé a bezpečné. Pokud se přípravek vylije, snadno se umyje vodou. Likvidaci není třeba provádět žádným zvláštním způsobem.


Jak vyčistit rozlitý Slime?

Slime nezanechává skvrny a je ředitelný vodou. Pokud se přípravek vylil na pevný povrch, bude zřejmě stačit setřít jej hadrem. Pokud se vylil na tkaninu (koberec, oblečení apod.), nejprve přípravek nasákněte suchým hadrem, pak zasažené místo omyjte teplou mýdlovou vodou. Pokud stihl přípravek zaschnout, bude možná třeba použít odstraňovač skvrn. Vždy si ověřte stálost barev zasažené tkaniny.

Mám nízkoprofilové pneumatiky nebo vysokorychlostní pneumatiky. Mohu k opravě použít Slime?

Ano. Doporučujeme použít Slime pro nouzovou opravu a poté si nechat pneumatiku co nejdříve odborně opravit v servisu.


Musím pneumatiku před aplikací Slime zvednout na zvedák?

Ne. Zvedák není potřeba.


Ovlivní Slime vyvážení kola?

Ano. Přidání Slime do pneumatik způsobuje vibrace. Po aplikaci tmelu do pneumatiky doporučujeme jet max. rychlostí do 80 km/h.


Dokáže Slime utěsnit patku?

Ne. Je-li Slime aplikován a kolo rotuje, materiál se odstředivou silou rozprostře pouze v oblasti běhounu.


Mám auto s TPMS (systém pro sledování tlaku v pneumatikách). Mohu použít Slime?

Ano. Výrobci TPMS provedli řadu testů, aby zajistili, že jejich senzory zůstanou funkční i v podmínkách, kdy jsou vystaveny působení  opravných materiálů Slime Tire Sealant (lahev se žlutou etiketou).

Slime se doporučuje jako opravný materiál pro všechna silniční vozidla.

Mám na jízdním kole pneumatiky s duší. Můžu k jejich opravě použít Slime?

Ano. Slime je určen k opravě všech typů pneumatik - dušových i bezdušových.


Jaký je rozdíl mezi ventily Presta a Schrader?

ventily presta vs schraderDuše pro jízdní kola se dodávají s dvěma typy ventilů: Schrader (tj. standardní "autoventil") a Presta (Francouzské ventily). Ventil Presta je štíhlejší a - vzhledem k tomu, že má zavírací matici namísto pružinky - o něco méně šikovný. Díky tomu se používají ventily Presta na špičkových jízdních kolech a duších pro vyšší tlak vzduchu (silniční kola).

Slime se aplikuje skrz dřík ventilu, proto je třeba z ventilu nejprve vyjmout vložku. Aplikace do ventilku typu Presta je obtížnější, proto nabízíme předem ošetřené duše s ventily Presta.


Proč se na přípravku pro duše uvádí, že není vhodný pro duše s ventilem Presta?

Slime se aplikuje skrz dřík ventilu, proto je třeba z ventilu nejprve vyjmout vložku. Ventily Presta obecně nemají vyjímatelnou vložku. Abychom tento problém vyřešili, nabízíme vlastní předem ošetřené duše Slime Smart Tubes.

Pokud jste si láhev těsnícího přípravku již koupili, můžete jej s trochou trpělivosti použít i na duši s ventilem Presta.


Jak Slime dostat do ventilu Presta?

Budete potřebovat redukci z Presta ventilu na Auto ventil.

  1. Odmontujte z láhve Slime bezpečnostní uzávěr a nasaďte na láhev plnící hadičku.
  2. Pokud máte jednodílný Presta ventil, odšroubujte jistící matici z konce ventilu a promáčknutím vypusťte vzduch. Pokud máte dvoudílný Presta ventil, vyšroubujte vnitřek ventilku.
  3. Nasaďte redukci na ventilek.
  4. Konec hadičky připravené lahve nasaďte na redukci ventilu. Takto vytvoříte těsné spojení, aby Slime neunikal, když budete láhev mačkat. 
  5. Přidržte láhev tak, aby směřovala dolů do duše a vytlačte potřebné množství do duše. Doporučená pozice ventilku na kole je 4 nebo 8 hodina. Střídejte stisk a uvolnění, aby se do lahve po každém stisku během uvolnění mohl vrátit vzduch.
  6. Po aplikaci sundejte hadičku z redukce a redukci vyšroubujte z ventilku.
  7. Pokud máte jednodílný Presta ventil, nahustěte duši na požadováný tlak. U dvoudílného Presta ventilu nejprve několikrát profoukněte, tak aby tmel stekl do duše. Následně vložte zpět vnitřek ventilku a nahustěte na požadovaný tlak.
  8. Zašroubujte jistící matici.
  9. Pokud máte duši venku z pláště můžete aplikovat Slime přímo přes bílou hlavičku, kterou našroubujete s láhví na ventil – není třeba redukce a hadičky.

Rozřízl jsem si pneumatiku jízdního kola o sklo. Dokáže Slime takovou trhlinu opravit?

Ne. Slime funguje podobně jako krevní destičky. Pokud se píchneme do prstu, krevní destičky vpich okamžitě utěsní, aby se předešlo ztrátě krve. Pokud se ale řízneme, krev se tak snadno nesrazí a krvácení tak rychle nepřestane, při ohnutí prstu se naopak může krvácení znovu obnovit. Podobně je tomu i se Slime. Malé průrazy se opraví snadno, ale větší trhliny nebo řezné rány od skla nebo kovových předmětů se už tak snadno neopravují. Neustálé ohýbání pneumatiky o hrubé a nerovné povrchy navíc trvalé utěsnění díry Slime velmi stěžuje.


Existuje možnost opravy bezdušového pláště na kole?

Ano. Slime má řešení jak pro prevenci (opravný tmel), tak pro okamžitou opravu (opravné knoty).

Jaký je rozdíl mezi Slime pro ATV a Slime pro automobily?

Existují dvě varianty přípravku Slime. Jedna je přímo určena pro duše, druhá pro bezdušové pneumatiky. Pneumatiky ATV a automobilů jsou obecně bezdušové, takže ve složení přípravku doporučeného pro tyto typy pneumatik žádný rozdíl není. Pro obojí bude třeba použít přípravek určený pro bezdušové pneumatiky (pro automobily s TPMS je nutno použít Slime se žlutou etiketou).

Mám traktorovou pneumatiku obsahující solný roztok kvůli zátěži. Mohu použít také Slime?

Ne. Nemůžeme funkčnost našeho výrobku garantovat, pokud je přidán do pneumatiky, která už obsahuje jiný výrobek nebo kapalinu. Doporučili bychom odstranit zátěžový roztok a nahradit jej přípravkem Slime. Přípravek nejenže pomůže udržovat tlak vzduchu a předcházet únikům vzduchu způsobené průpichy, ale bude rovněž fungovat jako pomocná zátěž.